• Demo Talebi
 • Sıcak ve Soğuk Satış Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

  sıcak ve soğuk satış nedir arasındaki farklar nelerdir

  Ürün ya da hizmet satan firmalar, kendi sektörlerine ve hedeflerine göre birbirinden farklı satış yöntemleri benimseyebilmektedirler. Söz konusu satış yöntemleri arasında sıcak ve soğuk satış kavramları da yer almaktadır. Nitekim genel itibarıyla satışlar sıcak ve soğuk satış olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bununla birlikte sıcak ve soğuk satış arasında farklar yer almaktadır. Saha satış otomasyonu Sales Plus olarak bu haftaki blog yazımızda da sıcak ve soğuk satış kavramlarını ele almak istedik. Yazı boyunca konu ile ilgili sıklıkla sorulan sorular arasında yer alan ‘Sıcak ve soğuk satış nedir?’, ‘Sıcak ve soğuk satış arasındaki farklar nelerdir?’ gibi soruları yanıtlayacağız. Sıcak ve soğuk satış ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

  Sıcak Satış Nedir?

  Konuya ilk olarak sıcak satışın tanımı ile başlayabiliriz. Mobil ya da online bir ortamda anında para tahsili ile yapılan satışa sıcak satış denilmektedir. Sıcak satışta başarı anında gelir. İngilizce literatürde ‘hot sales’ olarak geçen bu kavram, başlı başına bir saha satış çözümüdür. Günümüzde yaygın olarak kullanılan sıcak satışta hem satıcı hem de müşteri sahada yüz yüze görüşme sağlamaktadır. Bu yüzden sıcak satış elemanı, müşteri buluşmalarında yanında bir saha satış otomasyonu yardımı ile hem müşteriye ürünleri tanıtır, hem ürünlerin stoklarını kontrol eder hem de tahsilat işlemlerini gerçekleştirebilir. İletişim yüz yüze olduğundan dolayı sıcak satış elemanının kullandığı saha satış otomasyonu üzerinden, ürün bilgilerine anlık olarak ulaşabilmesi gerekmektedir. Böylelikle anlık bilgiler üzerinden satış sürecini daha iyi ve verimli bir şekilde yönetme şansı elde edecektir. Bu yüzden sıcak satış elemanları için seçilen sıcak satış programının, özellikleri bakımından yeterli olması ve sahada avantaj sağlaması gerekmektedir. Nitekim sektör fark etmeksizin doğru saha satış otomasyonu ile hedef kitlesinde yer alan müşteriler ile verimli bir iletişim yürütülebilir. Sıcak satış müşteri ile birebir ilişkiler gerektirdiğinden süreklilik arz eden bir satış yöntemidir. Dolayısıyla sıcak satışta müşteriler ile iletişim kesilmemektedir. Şirket merkezinde yer alan yöneticilerin belirlediği rut planı doğrultusunda, sıcak satış elemanı müşterileri düzenli olarak ziyaret eder.

  Sıcak Satışın Avantajları

  Sıcak satışın tanımını yapmamızın ardından, sıcak satış tekniğinin avantajlarına da genel hatlarıyla değinmekte fayda bulunmaktadır. Sıcak satışın sunduğu başlıca fayda ve avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Sıcak Satışın Avantajları
  🤝🏼Müşteri ile birebir ve sürekli iletişim olduğundan dolayı daha samimi ilişkiler kurulabilir.
  💫İşlemler gerçek zamanlı yürütüldüğünden dolayı son hızlıdır.
  🏘️Her sektöre uygun olduğundan dolayı esnek bir yapıya sahiptir.Dolayısıyla işe ve sektöre göre özelleştirilebilir.
  👍🏼Uygulanabilmesi son derece kolay bir satış yöntemidir.
  📉Sıcak satışta hata yapma riski minimum seviyededir.
  📶Satış sırasında gerekli verilere anında ulaşılabilir.
  📇Müşterilerinizin ödeme gücünü görebildiğinizden uygun ödeme planları çıkarabilirsiniz.

  Soğuk Satış Nedir?

  Soğuk satış, belli bir rut planına göre müşteri odaklı çalışan saha satış elemanlarının yaptığı bir satış yöntemidir. Soğuk satışta ürün teslimatı sıcak satışta olduğu gibi hemen olmamaktadır. Soğuk satışta siparişi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmaktadır. Dolayısıyla soğuk satış yönteminde en önemli detay müşterilerin ihtiyaçlarını doğru tespit ve analiz edebilmektir. Soğuk satışta tespit edilen müşteri ihtiyaçlarına paralel olarak çözümler geliştirilir ve böylelikle müşteri memnuniyetinin artması amaçlanır. Uzaktan yürütülebilen soğuk satış sisteminde, müşteri ihtiyaçlarının doğru tespit edilmemesi ya da tespit edilen ihtiyaçların karşılanamaması olumsuzluk doğurur.

  Soğuk Satışın Avantajları

  Soğuk satışın tanımını yapmamızın ardından, soğuk satışın sunduğu başlıca avantajları da maddeler halinde sıralayabiliriz:

  Soğuk Satışın Avantajları
  💵Ürün fiyatlandırması ve iskonto gibi çalışmalar kontrol altında olur..
  🏢Yüz yüze olmadığından fiyat pazarlığından ziyade kurumsal fiyat politikası daha ağır basar.
  ✅Soğuk satışta tahsilat takibi kolay bir şekilde yapılabilir.
  ♻️Müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ilgili ürünün ya da hizmetin üretimi ve satışı gerçekleştirilir.
  💱Soğuk satış elemanı, soğuk satış ile tahsilatları daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.
  👨🏻‍💼Gün içerisinde daha fazla müşteri ile iletişime geçme imkanı tanır.;

  Sıcak Satış ile Soğuk Satış Arasındaki Farklar

  Yazımızın bu kısmına kadar sıcak ve soğuk satışın tanımları ile birlikte her birinin sunduğu avantajları sıraladık. ‘Sıcak satış mı soğuk satış mı?’ sorusunun yanıtını daha net verebilmeniz adına sıcak ve soğuk satış arasındaki farkları da sıralamamızda fayda bulunmaktadır. Sıcak ve soğuk satış arasındaki başlıca farkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Sıcak Satış ve Soğuk Satış Arasındaki Farklar
  ✅Sıcak ve soğuk satış arasındaki en önemli fark, sıcak satışın anında gerçekleşiyor olmasıdır. Nitekim sıcak satışta satın alma işlemleri hemen yapılmaktadır. Soğuk satışta ise ürün ya da hizmet hemen teslim edilmemektedir.
  ✅Sıcak satışta her zaman stok bulunmaktadır. Soğuk satışta müşteri ihtiyacına bağlı olarak ürün ya da hizmet üretilebilir.
  ✅Sıcak satışta müşteriler ile yüz yüze iletişim varken; soğuk satışta müşteriler ile yüz yüze iletişim gerçekleşmemektedir.
  ✅Soğuk satışta müşteriler ile yüz yüze iletişim olmadığından dolayı, gün içerisinde ortalama olarak daha fazla sayıda müşteri ile görüşme yapmak mümkündür.

   

  ‘Sıcak satış ve soğuk satış nedir?’ sorusunun yanıtını arayanlara yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Saha satış otomasyonu Sales Plus olarak konu ile ilgili bilgi arayanlara yönelik tüm detayları vermeye gayret ettik. Sıcak satış operasyonlarınız için hem saha satış yöneticilerinin hem de plasiyerlerin performansını arttırıcı bir saha satış otomasyonu arayışı içerisindeyseniz, bizlerle 0850 420 82 82 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  1Yorum Yap
  1. Geri bildirim: Sıcak ve Soğuk Satış Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? – Sales Plus | Saha Satış Programı
  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir