• Demo Talebi
 • Saha Yönetiminde Fayda Sağlayacak Raporlamalar

  saha yönetiminde fayda sağlayacak raporlamalar

  İletişimin gücü ve önemi son yıllarda her alanda artmaya devam ediyor. İletişimin öneminin arttığı alanlardan bir tanesi de saha satış operasyonlarıdır. Özellikle iletişimin dijitalleşmesi, saha satış operasyonlarını da büyük ölçüde etkiledi. İletişimin dijitalleşmesi internet ve akıllı cihazlar ile birlikte veri depolamayı da daha kolay hale getirdi. Bu sayede şirketler artık müşterileri ve ürünleri ile ilgili detaylı raporlara akıllı cihazlar üzerinden kolaylıkla ulaşabilmeye başladı. Bu doğrultuda saha satış otomasyonu Sales Plus olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında saha yönetiminde fayda sağlayacak raporlamaları ele alacağız. Saha yönetiminde raporlamanın önemi ve faydaları ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

  Saha Satışında Raporlamanın Faydaları

  İlk olarak saha satışında raporlamanın faydaları ile başlayabiliriz. Saha satış operasyonlarında doğru ve verimli raporlamanın kattığı faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Saha satış operasyonlarında yapılan raporlamalar sayesinde hangi müşteriler ile daha güçlü bir iletişim sağlanabildiği görülebilir.
  • Müşterilerin istek ve ihtiyaçları daha iyi bir şekilde anlaşılabilir.
  • Hem stoklara hem de siparişlere dair gerekli tüm detaylar öğrenilebilir ve bu doğrultuda daha etkili planlamalar yapılabilir.
  • Dönemsel şirket hedeflerine ne ölçüde ulaşılabildiği daha net görülebilir.
  • Şirketin hangi ürün ya da hizmetinin daha fazla satış başarısı ortaya koyduğu görülebilir.
  • Raporlamaların gücü sayesinde çalışanların görev ve sorumlulukları daha iyi tanımlanabilir.
  • Hem kısa hem de uzun vadeli şirket hedefleri daha doğru ve gerçekçi belirlenebilir.
  • Stoklar üzerinde daha fazla kontrol sağlanacağından dolayı fazladan alınan ürünler için ödenen masraflardan kurtulunur.
  • Müşteri ilişkileri daha sağlıklı bir şekilde ilerletilebilir.
  • Uygulamaya konulan kampanyaların ne derecede geri dönüş sağladığı görülebilir.

  Görüldüğü gibi saha satışında raporlamanın pek çok yönden faydası vardır. Hem müşterileri daha iyi anlama noktasında hem şirket planlamalarını daha iyi yapma noktasında hem de çalışanların performanslarını arttırma noktasında olumlu etkileri bulunmaktadır. Sizler için bunlardan 10 tanesini sıraladık ancak saha satışında raporlamanın sunduğu faydalar bunlardan çok daha fazlasıdır.

  Sales Plus ile Raporlamanın Sağladığı Faydalar

  Raporlamanın gücünden ve saha satışında sağladığı faydalardan bahsetmemizin ardından, bir saha satış otomasyonu olan Sales Plus’ın raporlama noktasında sizler için sağladığı faydaları sıralayabiliriz. Sales Plus’ın raporlama özelliği ile hem müşteri analizi hem ürün analizi hem de çalışan analizi noktasında sağladığı faydalar aşağıdaki gibi maddelendirilebilir:

  • Yapılan satış doğrultusunda raporlar üzerinden hesap özetini ve risk durumunu görüntüleyebilirsiniz.
  • Müşterileriniz üzerinden yapacağınız filtrelemeler ve farklı kırılımlar sayesinde, onlara dair tüm merak ettiğiniz verilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede yaklaşımınızı müşteri bazında kişiselleştirebilir ve daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Borç alacak raporlarını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz. Özellikle müşterilerin son bakiye durumlarını bu raporlar üzerinden görüntüleyebilmeniz size büyük faydalar sağlayacaktır. Borç alacak raporlaması sayesinde dönemsel tahsilat hesaplamalarında eksiklikleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.
  • Raporlamalar sayesinde müşteri risk durumu ile ilgili detayları görebilirsiniz. Saha satış operasyonlarında yapılan her satış peşin ödeme ile olmadığından bu özellik size büyük fayda sağlar.
  • Bayileriniz arasından cari hesaplarını kapatmayan müşterilerinizi yaşlandırma yönüne ve aralığına göre filtreleyebilir ve ortaya çıkan bakiyeleri inceleyebilirsiniz.
  • Ortalama vade analizi ile satış gerçekleştirdiğiniz müşterilerinizde vadesi gelen ya da gelmeyen hesapların tutarlarını hem müşteri bazlı hem de plasiyer bazlı görüntüleyebilirsiniz.
  • Saha satış operasyonlarınıza dair ziyaret, satış, tahsilat ve sipariş gibi birçok detayı genel aktivite raporları üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede saha satış ekibinizin bireysel bazdaki performansını da detaylı olarak inceleyebilir ve ölçebilirsiniz.
  • Satış raporlarını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu doğrultuda satışa dair verileri tarih, para birimi, müşteri, satış temsilcisi, ürün ve kategoriler gibi alt kırılımlarla filtreleyebilirsiniz. Filtrelediğiniz verileri dilerseniz liste halinde dilerseniz de grafik halinde görüntüleyebilirsiniz.
  • Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli satış hedeflerinizi hem şirket hem de plasiyer bazında takip edebilirsiniz. Güncel hedefleri tarihe göre filtreleyebilir ve hem geçmişteki hem de gelecekteki hedefleri ayrı ayrı inceleyebilirsiniz.
  • Kampanya durum raporu üzerinden müşterilerinize yaptığınız kampanyaların son durumlarını görebilirsiniz. Kampanya raporlarını plasiyer, müşteri ve müşteri koduna göre filtreleyebilirsiniz.
  • Stokların en güncel halini hem merkezden hem de sahadan anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede doğru stok yönetimi yaparak satış ve müşteri memnuniyeti için oluşabilecek potansiyel olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

  Saha satış otomasyonu Sales Plus olarak saha yönetiminde fayda sağlayacak raporlamalar hakkında hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. İlk aşamada raporlamanın saha satışında getirdiği başlıca faydalara değindik. Akabinde ise Sales Plus’ın raporlama konusunda sunduğu çok yönlü faydaları detayları ile birlikte ele aldık. Siz de dijital iletişim çağından verinin gücünden faydalanmak istiyor ve Sales Plus hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizlerle 0850 420 82 82 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir