• Demo Talebi
 • Saha Satış Yöneticilerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

  saha satış yöneticilerinin sahip olması gereken özellikler

  Saha satış operasyonlarında plasiyerlerin performansını belirleyen etkenlerden bir tanesi de saha satış yöneticilerinin performansları ve sahayı yönetme becerileridir. Nitekim saha satış yöneticilerinin yapacağı doğru planlamalar, geliştireceği stratejiler ve yapacağı müdaheleler, sahadaki plasiyerlerin hareket alanlarını genişletecek ve daha doğru hamleler yapmalarına yardımcı olacaktır. Biz de bu doğrultuda saha satış otomasyonu Sales Plus olarak bir blog yazısı hazırlamak istedik. İyi bir yönetici olmanın sırlarını paylaşacağımız yazıda, saha satış yöneticilerinin sahip olması gereken özellikler ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

  Saha Satış Yöneticisi Nasıl Olmalı?

  Çalışma ortamında huzuru, mutluluğu ve çalışma verimliliğine arttırma gibi görevleri olan saha satış yöneticilerinin, dikkat etmesi gereken belli başlı konular bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden saha satış yöneticilerinde olması gereken özellikleri sıralamaya başlayabiliriz:

  1. Eleştirel Düşünmek

  Saha satış yöneticileri her zaman kuşkucu olmalı ve eleştirel düşünmelidir. En emin oldukları konularda dahi ‘Acaba?’ demeyi bilmelilerdir. Böylelikle saha satış yöneticileri, aldıkları her karar öncesinde etraflıca düşünmüş olur ve hedefe ulaşmak için daha etkili adımlar atmanın önünü açarlar. Dolayısıyla saha satış yöneticileri her konuda farklı açılardan düşünebilmeli, farklı fikirlere açık olmalı ve bir karar almadan önce eleştirel bakış açısı ortaya koymalıdır.

  2. Zamanı İyi Yönetme Kabiliyeti

  Saha satış yöneticilerinin yaptıkları yalnızca kendi çalışma verimlerini değil; saha satış ekibinin de çalışma verimliliğini etkiler. Bu yüzden saha satış yöneticilerinin zamanı iyi ve verimli yönetme konusunda tecrübeli ve yetenekli olmaları gerekmektedir. İyi bir zaman planlayıcısı olmak, hem görevlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlar, hem de uzun vadede ekibin çalışma verimliliğini arttırır.

  3. Doğru Hedefler ve Stratejiler Geliştirebilme

  Her kurumda kısa vadeli ve uzun vadeli planlar bulunur. Saha satış operasyonları yürüten şirketlerde de kısa vadeli ve uzun valide planlar oluşturulur. Bu noktada saha satış yöneticilerine önemli sorumluluklar düşer. İyi bir saha satış yöneticisi, hem kısa hem de uzun vadeli planlar için çizilecek yol haritasını derinlemesine analiz edebilmeli, yol haritasında karşılaşılabilecek problemleri proaktif bir yaklaşımla önceden öngörebilmeli ve doğru tedbirleri alabilmelidir.

  4. İyi Bir Mentor Olma

  Her yöneticinin olduğu gibi saha satış yöneticilerinin de iyi bir mentor olabilmeleri gerekmektedir. Takımına rehberlik etmeli ve onları yetenekleri doğrultusunda yönlendirebilmelidir. Her kişinin farklı ve özel olduğundan yola çıkarak, çalışanlara özel görevlendirmeler yapabilmelidir.

  5. Plasiyerler ile Güçlü Bir İletişim Kurabilmeli

  Saha satış operasyonlarında başarıyı getiren en önemli faktörlerden bir tanesi de ekip içerisinde güçlü ve etkili bir iletişim ağı kurabilmektir. Bu noktada saha satış yöneticilerine önemli görevler düşer. Nitekim saha satış yöneticileri sahayı dışarıdan gören, daha geniş perspektiften değerlendirebilen çalışanlardır. Dolayısıyla saha satış yöneticileri, gereken durumlarda hem saha ile iletişime geçebilmeli hem de saha satış elemanlarının kendi aralarında etkili iletişim kurabilmelerine yardımcı olabilmelidir.

  İyi bir saha satış yöneticisinde olması gereken özelliklere değindiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Her ne kadar saha satış yöneticilerinin üzerlerinde büyük sorumluluklar ve görev yükleri olsa da, gelişen teknoloji onların daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmalarına yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda saha satış yöneticilerinin, saha satış operasyonlarında ihtiyaç duyulan tüm özellikleri tek bir noktada toplayabilen bir saha satış otomasyonu kullanmaları büyük fayda sağlar. Bu anlayış doğrultusunda geliştirdiğimiz saha satış otomasyonu Sales Plus, hem yöneticilerin hem de plasiyerlerin işlerini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Online mesajlaşma, verilerin detaylı takip ve analiz edilmesi, işlemleri hızlı bir şekilde yapabilme gibi özelliklere sahip olan Sales Plus ile ilgili daha fazla bilgi almak için, bizlerle 0850 420 82 82 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir