Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları

saha satışı ekibinin performansını arttırma yolları
Saha satış operasyonları gerçekleştiren şirketlerin başarılı olmasının kilit noktalarından bir tanesi saha satış ekibinin performansıdır. Saha satış ekibinin performansını arttırmak için yapılması gerekenler gün geçtikçe evrilebilmektedir. Bu noktada saha satış ekibi performansının arttırılması için neler yapılabileceğine dair fikir yürütebilmesi için saha satış ekibi performans değerlendirmesi önem kazanır. Biz de bu doğrultuda saha satış sistemi Sales Plus olarak, saha satış ekibinin performansını ölçme ve arttırma yolları ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Saha satış ekibinin performans yönetimi hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçümlemek Neden Önemlidir?

Saha satış ekibinin performansı birçok değişkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hem saha satış ekibini oluşturan bireylerin ayrı ayrı performans analizleri hem de saha satış ekibinin genel analizini yapmak birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Saha satış ekibinizin hangi noktalarda güçlü olduğunu, hangi noktalarda geliştirilmesi gerektiğini ve hangi noktalarda zayıf olduğunu ayrı ayrı görebilmek önemlidir. Nitekim ekibin görece geliştirilmesi gereken noktalarını bilmek ve sonraki planlamada bu durumu iyileştirmeye yönelik planlamalar yapmak genel performansı arttırır. Bu da saha satışı yapan şirketinizin kar marjını yükselten faktörler arasında yer alır. Buna ek olarak bir yandan da ekibin halihazırda güçlü olduğu noktaları korumaya ve daha da geliştirmeye yönelik planlamalar yapabilmek, uzun vadede ekip performansını hem yükseltebilir hem de belli bir seviyenin altına düşmeyecek şekilde stabilize eder.

Saha Satış Performans Değerlendirme Yöntemleri

Saha satış ekibi performansının ölçümlenmesinin neden önemli olduğuna değinmemizin ardından, saha satış performans değerlendirme yöntemlerinin başlıcalarından bahsedebiliriz. Saha satış performansını ölçmek için kullanılabilecek başlıca 3 yöntem aşağıdaki gibidir:

1. Personel Başına Satış

Personellerin performanslarını ayrı ayrı ölçümlemek için personel başına satış yöntemi kullanılır. Bu yöntem sayesinde ekibinizde satış konusunda en iyi personeli görebilir; kimlerin takım performansının altında ya da üstünde kaldığını anlayabilirsiniz. Bunun için net satışları aktif çalışan sayısına bölmeniz yeterli olacaktır.

2. Dönüşüm Oranı

Satışlardaki dönüşüm oranını hesaplamak, saha satış ekibinizdekilerin bir müşteriye satış yapabilme becerisini ortaya koyar. Dönüşüm oranını hesaplama sayesinde, gidilen müşterilerden ürün satma konusunda ne kadar verim aldığınızı görmüş olursunuz. 1 ay içerisinde saha ekibiniz tarafından toplamda 100 müşterinin ziyaret edildiğini varsayalım. Bu müşterilerle yapılan görüşmelerden 20 tanesinin satışa dönüştüğünü düşünelim. Bu doğrultuda 20/100×100 hesabı yapılarak dönüşüm oranı hesaplanabilir. Hesap sonucunda yapılan her 10 müşteri ziyaretinden, 2 satış yapıldığı sonucuna varılır. Bu da saha satış ekip performansının arttırılması gerektiğine işaret eder.

3. Ortalama İşlem Değeri

Ortalama işlem değeri, ne kadar sayıda müşterinin sizden ürün aldığının ortalamasını gösterir. Yapılan hesaplama neticesinde yüksek bir oran çıkması, müşterilerin ya pahalı ürünleri ya da çok fazla ürün aldıklarını gösterir. Ortalama işlem değerini ölçmek için toplam geliri yapılan işlem sayısına bölmenizin ardından 100 ile çarpmanız gerekmektedir.

Saha Satış Ekip Performansını Yükseltmek İçin Yapılabilecekler

Saha satış ekibinin performansını arttırmak için satış yöneticisi olarak alınabilecek birçok aksiyon bulunmaktadır. Bu konuda yapılabilecekleri alt başlıkları halinde anlatmaya başlayabiliriz.

1. Saha Satış Ekibinin Motivasyonunu Sağlama

Saha satış yöneticisi olarak, saha satış ekibinizin performansını arttırmak için yapmanız gerekenler arasında ekibinizin motivasyonunu sağlama bulunmaktadır. Her sektörde olduğu gibi çalışanların mutluluğunu sağlama, onların motivasyonunu arttırma yollarından bir tanesidir. Bunun için yönetici olarak saha satış ekibinizle çift yönlü bir iletişim metodu benimsemelisiniz. İş sürecinde onların mutluluğunu arttıracak küçük detaylar, saha satış ekibinin motivasyonunu ve buna bağlı olarak da performansını yükseltecektir.

2. Saha Satış Ekibiniz Başarılı Olduğunda Tebrik Edin

Yöneticilerin bir kısmı, yapılan işlerin yalnızca olumsuz olanlarına ya da olumsuz yönlerine odaklanma eğilimi gösterebilmektedir. Başarısız olunan detaylar, onları iyileştirmek için elbette konuşulmalıdır. Ancak saha satış ekibiniz başarılı performanslar ortaya koyduğunda onları tebrik etmeyi de unutmamalısınız. Gerektiğinde tebrik etmek, onların saha satışı ile ilgili tatmin seviyelerini arttıracak ve onları mutlu edecektir. Nitekim, saha satış temsilcileri doğaları gereği yaptıklarının karşılığını aldıklarını görünce daha mutlu ve başarılı olurlar.

3. Saha Satış Ekibinizi Talep Oluşturan Saha Satış Teknikleri ile Donatın

Saha satış ekibiniz için düzenli olarak eğitimler organize edebilirsiniz. Şirket içi gerçekleştirilecek bu aktivitelerde, hem onlarla satış üzerine fikir alışverişi yapma fırsatı hem de onlara yeni ve güncel saha satış tekniklerini aktarma fırsatı elde etmiş olursunuz. Söz konusu teknikler, zamanla deneyim ile birleştiğinde saha satış ekibinin performansının arttığını göreceksiniz.

4. Saha Satış Ekibi İçin Doğru Rut Planı Oluşturulması

Saha satış operasyonlarında zaman, en kilit noktalardan bir tanesidir. Zamanın çok iyi kullanılması, saha satış ekibinizin performansını da yukarıya çekecektir. Bu doğrultuda rut planlarının yolda geçirilecek süreye minimizi edecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Böylelikle gün içerisinde hem her bir müşteri için daha fazla zaman ayrılabilir hem de daha fazla sayıda müşteri ile görüşme yapılabilir. Bu da genel toplamda saha satış ekibinin genel aylık performansını gözle görülür bir şekilde yükseltecektir.

5. Onlar İçin Doğru Saha Satış Sistemleri Seçin

Saha satış operasyonları sırasında, satış ekibinin en büyük yardımcısı doğru seçilmiş bir saha satış sistemidir. Fonksiyonel bir saha satış sisteminin yardımıyla, saha satış ekibinin performansı büyük ölçüde arttırılabilir. Verinin çok önemli olduğu bu çağda, saha satış ekibinin elinin altında anlık olarak veri ve bilgi takibi yapabileceği bir saha satış sisteminin olması elzemdir. Örneğin, kullanılacak saha satış sistemi üzerinden müşteri analizi, risk yönetimi, detaylı raporlara ulaşma gibi özellikler saha satış performansının artmasına yardımcı olacaktır.

Sales Plus’ın Saha Satış Ekibinizin Performansını Ölçümlemede Sunduğu Temel Faydalar

Yazımızın son bölümünde ise mobil saha satış sistemi Sales Plus’ın, saha satış ekibinizin performansını ölçme yolunda şirketinize sunduğu faydaları maddeler halinde sıralayacağız:

1. Saha satış temsilcisine yeni bir görev atama özelliğinde, yeni görevin tüm detaylarını program üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Hatta hangi işlere öncelik vermesi gerektiğini ve ne zaman müşteri ziyaretine gitmesi gerektiği gibi detaylara da yer verilmektedir. Bu sayede saha satış ekibinin hangi görevi ne zaman tamamlayabildiği de takip edilebilmektedir.
Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları
2. Saha satış ekibiniz için Sales Plus üzerinden planlı ziyaretler ayarlayabilirsiniz. Program üzerinden hangi ziyaretlerin gerçekleştirildiğinin, hangilerinin iptal olduğunun takibini yapabilir ve bu doğrultuda yeni ve uygun stratejiler geliştirebilirsiniz.
Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları
3. Satış ekibi takip özelliği ile saha satış ekibinizin anlık olarak konum takibini sağlayabilirsiniz. Böylelikle gün içi programlarının hangi yerinde olduğunu ve tam olarak hangi lokasyonda olduğunu görerek gerektiğinde yeni yönlendirmeler yapabilirsiniz.
Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları
4. Saha satış aktivitelerinin kontrolü özelliği sayesinde günlük, haftalık ya da aylık bazda yapılan faaliyetlerin incelemesini yapabilirsiniz. Böylelikle performans ile ilgili tabloya daha geniş açıdan bakabilme şansınız artar.


Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları
5.
Sales Plus üzerinde yer alan satış raporları sayesinde hangi ürünün hangi müşteri tarafından satın alındığını, satışı gerçekleştiren saha satış personelinin kim olduğunu, satışın ne zaman gerçekleştiğini ve benzeri bilgileri filtreleme yoluyla rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Böylelikle saha satış ekibinin performans bazlı değerlendirmesini yapabilirsiniz.
Saha Satış Ekibinin Performansını Ölçme ve Arttırma Yolları
Saha satış sistemi Sales Plus olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca saha satış ekibi performans kriterleri, bunların ölçümlenmesi ve satış ekibinin performansını arttırmak için neler yapılabileceğini konunun meraklıları için özetlemeye gayret ettik. Sizler için faydalı bir yazı olduğunu umar, bol satışlar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri Sorumlusu

www.salesplus.com.tr alan adlı internet sitesi (“WebSite”)  Cumhuriyet Mahallesi, İstanbul Caddesi, Kaya Millenium Alışveriş Merkezi, No:5/A 1.Kat D:92, 34500 BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL adresinde faaliyette bulunan Sales Plus - Logo Mobil Saha Satış Otomasyonu (“Şirket”) tarafından işletilmektedir. ŞİRKET, veri sorumlusu olarak, kişisel verilerin işleme amaçlarının ve vasıtalarının belirlenmesinden, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumludur.

Kişisel verilerinizin korunmasına önem vermekteyiz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (‘’KVKK’’)’na uygun olarak, “Şirket Web Sitesi”ni kullanımınızla bağlantılı olarak elde edilen verilerin toplanması, saklanması, aktarılması da dâhil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmaksızın işlenmesi ve söz konusu işlemenin amacı ile ilgili olarak sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Aktarılması

ŞİRKET, Şirket Web Sitesi’ni kullanan müşterilerinin üyelik aşamasında veya Şirket Web Sitesi’ni kullanırken, kullanıcılardan bazı kişisel veriler talep etmektedir. Kişisel veri, kişiyi belirli veya belirlenebilir kılan her türlü bilgidir. Bu tip bilgiler, örneğin, adınız, adresiniz, e-posta adresiniz veya telefon numaranız olabilir. Çerezler kullanılmak suretiyle toplanan ve kimliğinizin belirlenmesine doğrudan olanak vermeyen bilgiler, örneğin Şirket Web Sitesi’ni nasıl kullandığınız gibi bilgiler de, eğer bunlar kullanıcıya tahsis edilmiş bir kimlik temelindeyse ve dolayısıyla bireyselleştirilerek toplanmış, saklanmış ve değerlendirilmişse, kişisel veri olarak nitelendirilebilir. Kişisel olmayan veriler sadece bir araya toplanmış, büyük veri olarak nitelendirilebilen, özetlenen, toplanan, değerlendirilen ve anonim hale getirilmesi suretiyle gerçek bir kişiyle ilişkilendirilemeyecek bilgilerdir.

Şirketimiz tarafından söz konusu kişisel verileriniz demo talep formu, iletişim formu, e-bülten formu, destek sistemi, çağrı merkezi ve üyelik formundaki bilgilerin İlgili Kişiye doldurulması suretiyle işin doğası gereği toplanmaktadır. Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, şirketimiz, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.

Şirketimiz, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Şirketimiztarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Şirket Web Sitesi üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; şirketimiz ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında da kullanılabilir.

Şirketimiz bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine kampanya bilgileri, yeni paketler hakkında bilgiler, promosyon teklifleri gibi bildirimler gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra yönetim panelinden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.

Kişisel Verileri İşleme Amaçları

Şirketimiz Kişisel Verileri belli, açık ve meşru amaçlarla işlemektedir. Bu kapsamda KişiselVeriler aşağıda sayılan amaçlarla işlenebilmektedir:

 • Web sitesi üzerinden verilen hizmetlerin sunulabilmesi ve değiştirilmesi,
 • Sunulan ürün ve hizmetlerin taleplere uygun olarak özelleştirilmesi; müşteri ihtiyaçları, yasal ve teknik gelişmeler sebebiyle güncellenmesi, geliştirilmesi,
 • Sunulan ürün ve hizmetler özelinde, sistemlere kullanıcı tanımlamalarının yapılması,
 • Yeni veya mevcut ürün, hizmet ve kampanyaların duyurulması, satış ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi,
 • Pazar araştırması yapılması,
 • İstatistik oluşturulması ve kullanımların analiz edilmesi,
 • Ürün, hizmet ve servis bedellerinin ödenmesi, tahsil edilmesi, tahsilat yönteminin seçilmesi,
 • 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve diğer ilgili mevzuattan doğan bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirme,
 • Şirket web sitesinin ve verilerin işlenme amacına uygun ürün ve hizmetlerin reklamlarının İlgili Kişi’ye iletilmesi, ürün, hizmet, tanıtım ve kampanyaları hakkında bilgi verilmesi,
 • Web Site kullanımı sırasında karşılaştığı sorunların çözümünü sağlamak,
 • Web sitesindeki ziyaret, kullanım, sayfalar arasında geçiş ve satın alma deneyimlerini iyileştirme, daha kaliteli hizmet verme,
 • İrtibat/iletişim sağlanması,
 • İşbirliği yapılan firmalar, tedarikçiler, yeniden satıcılar ve hizmet alınan firmalarla olan ticari ilişkilerin yürütülmesi,
 • İşbirliği çerçevesinde raporlama yapılması,
 • Şirketin ticari stratejilerinin geliştirilmesi ve planlarının yapılması,
 • Şirket tarafından memnuniyet ölçümü anketleri için iletişim kurulması,
 • ŞİRKET tarafından düzenlenen etkinliklerde/eğitimlerde/yarışmalarda katılımcı kaydının oluşturulması, sertifikaların/katılım belgelerinin düzenlenmesi, ödül/hediye sahiplerinin belirlenmesi ve ödül/hediyelerin teslimi,
 • Adli/idari süreçlerin yönetimi, kamu kurum kuruşlarından gelen taleplere cevap verilmesi,
 • Yasal düzenlemelere bağlı olarak hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesi, hukuki uyuşmazlıkların çözümlenmesi,
 • Yatırımcı ilişkilerinin yürütülmesi,
 • Şirketin başka bir şirket ile birleşmesi, bölünmesi, tamamının veya bir kısmının devredilmesihalinde bu hukuki işlemden doğan sonuçların temin edilmesi,
 • Sosyal medya paylaşımlarında Şirket çalışanların, Gerçek Kişi Müşterilerin, İlgililerinin tanıtılması,
 • İş görüşmelerinin yürütülmesi, iş başvurularının değerlendirilmesi,
 • İş ilişkisinin/sözleşmesinin kurulması, yürütülmesi ve sonlandırılması,
 • ŞİRKET çalışanlarının iş sözleşmelerinden doğan asıl ve yan haklardan yararlandırılması, performansının ve çalışmalarının değerlendirilmesi,
 • Çalışanlara kullanıcı hesabı açılması,
 • Şirket adına bir organizasyona katılım olması durumunda, katılımcı kaydının oluşturulması,
 • Çalışanların eğitimlere katılım ve sertifika kayıtlarının oluşturulması,
 • Şirket Web Sitesi’nin ve Uygulamalar’ın güvenliğinin sağlanması,
 • Web Sitesi’nin kullanım analizi,
 • Kişisel veri envanterinin oluşturulması,
 • Kişisel verilere ilişkin olanlar dahil, yazılı, sözlü veya elektronik olarak iletilen tüm soru, talep, öneri, şikayet ve başvuruların değerlendirilmesi, bunlara cevap verilmesi.
 • Sözleşmenin ifası, veri güvenliği, şirketimiz politikalarına uyum ve yukarıda belirtilen diğer amaçlarla yurt içindeki veya Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere ilgili diğer ülkelerde bulunan sistemlere (daha detaylı bilgi için şirketimize yazılı olarak başvurabilirsiniz) aktarılmaktadır.

Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Mevcut ve potansiyel Şirket Web Sitesi kullanıcıları ile ilgili veriler kısmen veya tamamen otomatik olan veya olmayan yollarla sözleşmesel veya mevzuat çerçevesinde belirlenen diğer sebeplerle işletme konumuzun gereği olarak toplanmaktadır.

Açık Rıza Olmaksızın İşlenen Kişisel Veriler

KVKK gereği;
Tarafınızca kamuya açık olarak paylaşılarak alenileştirilen kişisel bilgileri açık rızanız olmaksızın işleyebilir ve bu kapsamda üçüncü kişilerle paylaşabiliriz.

Mevzuatta açıkça kişisel verilerinizi açık rıza olmaksızın işlemeyi hukuka uygun hale getiren hükümlerin bulunması durumunda açık rızanız olmaksızın işleme ve bu kapsamda üçüncü kişilerle paylaşabiliriz.
Yürürlükte olan kanun ya da düzenlemeler ya da verilmiş olan bir mahkeme kararı, idari emir gereğince açıklanması gereken bilgiler de dâhil olmak üzere hukuki yükümlülüğümüzü yerine getirmek için zorunlu olması durumunda kişisel verilerinizi açık rıza olmaksızın işleyebiliriz.
Bir hakkının tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması durumunda tarafınızın kişisel verilerini açık rızası olmaksızın işleyebiliriz.

Üçüncü Kişilere Aktarılan Veriler

Kişisel verilerinizi KVKK’daki haklarımız saklı kalmak üzere Şirket Web Sitesi’ndeki ticari faaliyetler kapsamında Şirket çalışanları, şirket görevlileri, hukuk, mali ve vergi danışmanları, denetçilerine, veri işleme faaliyetini gerçekleştirmek üzere başta, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri olmak üzere yurtdışında bulunan bulut şirketlerine, IBM Softlayer Veri Merkezine, Amazon Web Services, Inc (AWS)’ye, işbirliği yaptığı danışman ve anlaşmalı kuruluşlara, eğitim kurumlarına, Şirket’in çalıştığı reklam ve pazarlama ajansları ve anonimleştirilmek suretiyle İlgili Kişi’ye ilgilenebileceği reklamlar sunmak amacıyla gerçek veya tüzel kişi ile paylaşabiliriz. Bu paylaşımla ilgili Veri Sorumlusu’na açık rıza göstermektesiniz.

Ağ Sunucusu Veri Günlüğü

Şirket Web Sitesi’ne giriş yaptığınızda, ağ tarayıcınız aşağıdaki verileri (“veri günlüğü”), internet sunucumuza otomatik olarak aktarmaya teknik olarak ayarlanır, sonrasında veri günlüğü kayıtlarına aşağıdaki bilgileri onayınız olmasa dahi kaydederiz:
Giriş tarihi
Giriş zamanı
Başvuru internet sitesinin URL’si
Alınan dosyalar
İletilen veri miktarı
Tarayıcı tipi ve versiyonu
İşletim sistemi
IP adresi
İnternete erişim sağlayıcınızın alan adı
Bu bilgiler tarafınızca istenilen içeriğin doğru biçimde teslim edilebilmesi için teknik amaçların gerektirdiği bilgilerdir ve bunun toplanması internet sitelerinin kullanımının kaçınılmaz bir yönüdür. Veri günlüğü internet sitemizin ve altında yatan teknolojinin geliştirilmesi için sadece istatistiki amaçlarla analiz edilir ve sonrasında silinir.
Veri günlüğü, Şirket Web Sitesi’ni kullanımınızın bir parçası olarak toplanan diğer verilerden ayrı olarak depolanır.

Çerezler

Diğer birçok internet sitesi gibi biz de “çerezler”den faydalanmaktayız. Çerezler bir internet sayfası sunucusu tarafından sabit sürücünüze iletilen küçük metin dosyalarıdır. Bu yolla, IP adresi, kullanılan tarayıcı, bilgisayarınızdaki işletim sistemi ve internet bağlantınız gibi belirli verileri otomatik olarak elde ederiz. Bahsi geçen teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Ayrıca çerezler programları çalıştırmada veya bilgisayarınıza virüsler göndermede kullanılamaz.

Sizi farklı Hizmetlerde tanımak, Hizmetlerimiz üzerinde ve dışında ilgi alanlarınız hakkında bilgi sahibi olmak, deneyiminizi geliştirmek, güvenliği arttırmak, Hizmetlerimizin kullanımını ve etkinliğini ölçmek, siteyi kaç kişinin hangi amaçla ziyaret ettiği ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmek ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olmak amacıyla çerez ve benzeri teknolojiler kullanırız. Farklı indirim ve kampanya tekliflerinde bulunmak, reklam ve tanıtım yapmak, Şirket Web Sitesi’ni sizin için kişiselleştirilmiş hale getirmek, kişiselleştirilmiş Şirket.com deneyimi sunmak, Şirket Web Sitesi’ndeki gezintinizi ve üyelik hesabınızdaki işlemlerinizi çerezler yoluyla izleyebilir, çeşitli yöntemlerle Şirket Web Sitesi veya üçüncü site ve mobil uygulamalarda toplanan kişisel verilerinizi birlikte analiz edebiliriz.

Her durumda, topladığımız veriler sizin onayınız olmadan üçüncü şahıslarla paylaşılamaz. Elbette ki çerezler olmadan internet sitemizi her zaman görüntüleyebilirsiniz. İnternet tarayıcıları her zaman çerezleri kabul edecek şekilde kuruludur. Tarayıcı ayarları ve diğer araçlar aracılığıyla çerezleri kontrol edebilir ve kullanımını her zaman durdurabilirsiniz. Bu ayarların nasıl değiştirileceğini öğrenmek için lütfen tarayıcınızın yardım fonksiyonunu kullanınız. Çerezlerin kullanımını durdurduğunuzda internet sitemizin belirli özelliklerinin çalışmayabileceğini lütfen unutmayınız.

Sosyal Medya Bağlamında Sosyal Eklentilerin Kullanımı

ŞİRKET, Facebook Inc., Palo Alto, CA, USA tarafından işletilen sosyal ağ Facebook, YouTube LLC, 901 Cherry Ave. San Bruno, CA 94066 USA tarafından işletilen YouTube video platformu, Twitter Inc, 1355 Market Street, Suite 900, San Francisco, CA 94103 USA tarafından işletilen sosyal ağ Twitter, Instagram, LLC, Arbitration Opt-out 1601 Willow Rd. Menlo Park, CA 94025 USA tarafından işletilen sosyal ağ Instagram sosyal ağlarından sosyal eklentileri (“eklentiler”) kullanmaktadır.

İnternet sitemizde bu gibi eklentileri içeren bir sayfayı ziyaret ederseniz, başlangıçta bunlar etkisizdir. Belirtilen tuşu tıklamadığınız sürece eklentiler etkili hale gelemezler. Eklentileri etkili hale getirerek, bu sosyal ağlar ile bağlantı kurarsınız ve bunlara veri aktarımı için onay bildirirsiniz. Bu sosyal ağlardaki oturumlarınız açıksa, sosyal ağlar bu ziyareti ilgili sosyal ağdaki hesabınızla ilişkilendirebilir. İlgili tuşa bastığınız takdirde, buna karşılık gelen bilgi tarayıcınız tarafından doğrudan ilgili sosyal ağa aktarılır ve orada saklanır.

Veri toplanmasının, verilerin ilgili sosyal ağlar tarafından ayrıca işlenmesinin ve kullanılmasının, sizin haklarınızın ve mahremiyetinizi korumak için yapabileceğiniz ayarların kapsam ve amacı hakkında, lütfen ilgili sosyal ağların Veri Koruma bildirimlerine bakınız. Eğer bu sosyal ağların bizim internet sitemiz aracılığıyla hakkınızda veri toplamasını istemiyorsanız, sitemizi ziyaret etmeden önce ilgili sosyal ağlardaki oturumlarınızı kapatmanız gerekir.

Kişisel Verilerinize İlişkin Haklarınız

İşlenen kişisel verilerinizle ilgili mevzuat uyarınca; kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme, kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme, kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, işlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahipsiniz.

Hakların Kullanımı, Başvuru ve İletişim

KVKK kapsamındaki yukarıda belirtilen haklarınıza ilişkin taleplerinizi ŞİRKET’e kimliğinizin doğrulanması şartıyla yazılı olarak bizzat veya mevzuata uygun olarak (örneğin noter vasıtasıyla) yukarıda belirtilen adresimize iletebilirsiniz.

Veri Güvenliği

ŞİRKET, KVKK kapsamında veri güvenliğine ilişkin olanaklar elverdiği ölçüde teknik ve idari tedbirleri almıştır. Alınan tedbirlere ilişkin bilgiler Kişisel Verilerin Korunması, Saklanması, İşlenmesi Ve İmha Politikası başlığı altında detaylandırılmıştır.

Küçüklere Ait Veriler

Ebeveyninin veya velisinin izni olmadan küçüklerin kişisel verilerinin gönderilmemesi gerekmektedir.

Diğer İnternet Sitelerine Bağlantı

Şirket Web Sitesi diğer internet sitelerine bağlantılar içermektedir. Bu sitelerin operatörlerinin veri koruma hükümlerine uygun hareket edip etmedikleri hususunda hiçbir etkimiz bulunmamaktadır. ŞİRKET, link verdiği sitelerin içeriklerinden (ve o sitelerin link verdiği diğer sitelerin içeriğinden) sorumlu değildir ve bağlantı sağladığı sitelerin içeriklerine müdahale yetkisi bulunmamaktadır.

Veri Gizlilik Beyanı ve Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası Hakkında Aydınlatma Metni’nde Değişiklikler İşbu “Veri Gizlilik Beyanı ve Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası hakkında Aydınlatma Metni” veri korumayla bağlantılı hizmetlerimizdeki değişiklikleri duyurmak amacıyla, örneğin yeni hizmetlerin sunulmasında ve yürürlükteki yasal gereklilikleri yerine getirmek amacıyla, gerektiğinde değiştirilecektir.

Kullanıcı Erişimi

Sizin tarafınızdan davet edilmediği sürece, kimsenin hesabınıza erişimi sağlanmaz. Sadece, teknik veya sistemsel bir arıza oluşması durumunda, izniniz üzerine yetkilendirilmiş ŞİRKET personeli destek amacı ile ilgili verinize ulaşır.

Veri Paylaşımı

Veri transferi sizin onayınız olmadan ve yeterli güvenliğe sahip olmayan iş ortaklarımızla paylaşılmaz.

Veri Yedeklemesi

Olası teknik problemlere karşı verilerinizin günlük yedeklemesi yapılmaktadır.

Güvenlik İhlallerine Müdahale

En iyi çabayı göstermemize rağmen, İnternet’te hiçbir aktarım yöntemi ve hiçbir elektronik depolama yöntemi tam anlamıyla güvenli değildir. Mutlak güvenlik garantisi veremiyoruz. Ancak, ŞİRKET bir güvenlik ihlalinden haberdar olursa, etkilenen kullanıcıların uygun koruyucu adımları uygulayabilmesi için onları uyaracağız. İhlal bildirim prosedürlerimiz mevzuat düzenlemeleri ve uyum gösterdiğimiz tüm sektör kuralları veya standartları uyarınca yükümlülüklerimizle tutarlıdır. Bildirim prosedürleri, e-posta bildirimleri sağlama veya web sitemizde bir ihlal oluşması halinde bildirim yayınlama işlemlerini içerir.

Sorumluluklarınız

Verilerinizi güvende tutmak ayrıca, yeterince karmaşık parolaları kullanarak ve bunları güvenle depolayarak hesabınızın güvenliğini sağlamanızla size de bağlıdır. ŞİRKET hizmetini kullandığınız bilgisayarın, tabletin veya telefonun yeterli güvenliğe sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.