• Demo Talebi
 • Rut Planının Saha Satışındaki Önemi Nedir?

  Son zamanlarda oldukça popüler olan ve saha satışında verimliliği arttıran rut planı nedir? ve satış verimliliğine katkısı nedir? Nasıl hazırlanmalı gibi sorularınızın cevabını bu haftaki blog yazımızda bulabilirsiniz.

  Rut Planı Nedir?

  Rut kelime anlamı olarak izlenecek yol ve güzergah anlamlarını taşımaktadır. Bu tanıma göre rut planı ise; izlenecek yolun planlanması anlamına gelmektedir. Rut planları satış görevlileri için gerekli bir plandır. Çünkü; satış sürecinin olmazsa olmazı müşteri ziyaretlerinin daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Temelde rut planı, saha satış ekiplerinin hangi lokasyonda, hangi noktaları ziyaret etmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

  Rut Planı Nasıl Hazırlanır?

  Saha satışı yapan işletmelerin için rut planı sanıldığından daha da fazla önem taşımaktadır. Hem yöneticileri hem de plasiyerleri fazlasıyla etkileyen rut plan, saha satışında yapılan hataların ve yaşanan zaman kayıplarının, plansız gerçekleştirilen müşteri ziyaretlerinin önüne geçmektedir. Bu nedenle saha satışı gerçekleştiren işletmelerin olumlu bir verim almaları adına doğru bir rut planı hazırlamaları gerekmektedir. Peki rut planı nasıl hazırlanır? 

  • Aynı bölgede bulunan müşterilerinizi gruplayarak aynı gün içerisinde ziyaret etmeniz size hem vakit hem de nakit kazandırır. 
  • Ziyaret etmeniz gereken müşterileriniz hakkında notlar almanız ziyaretinizin daha verimli geçmesini sağlar. 
  • Bir gün içerisinde ziyaret edilebilecek maksimum müşteri sayısını belirleyin.
  • Ziyaretini tamamladığınız müşterileri ve bölgeleri işaretleyerek olası zaman kayıplarının da önüne geçmiş olursunuz. 
  • Ziyaret edilecek bölgede olası kaza ya da yol çalışması gibi ulaşımı zorlaştıracak unsurlara dikkat edip, ekibinizin güzergahını değiştirmeniz takdirde hem zaman kaybının önüne geçmiş hem de ekibinizin işini daha da fazla kolaylaştırmış olursunuz.

  Rut Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Saha satışında oldukça önemli olan rut planı hazırlandıktan sonra kesinlikle yöneticiler tarafından takip edilmesi gerekmekte, saha satış personellerinin de rut planına sadık kalması ve rut planı doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. 

  Rut Planınız Sahada Çalışıyor Mu? Plasiyerler Planınıza Sadık Mı?

  Hazırlamış olduğunuz rut planı sahada çalışıyor mu? Plasiyerler planınıza sadık kalıyor mu? Tüm bunların takibini  gerçekleştirmek oldukça zor. Biz de Sales Plus saha satış otomasyonu olarak yöneticilerin ve plasiyerlerin işini daha kolay hale getirerek sistem içerisinde rut planı hazırlamalarına olanak tanıyoruz.

  Rut Planını Dijitalleştirmenin Faydaları Nelerdir?

  Rut planı dijitalleştirmenin pek çok faydası bulunmaktadır. Hem plasiyerlerin hem de yöneticilere kolaylık sağlayan rut planının dijitalleşmesinin sağladığı pek çok faydası bulunmaktadır. Saha satış sürecini hızlandıran ve etkili plan doğrultusunda hareket edilmesini sağlayan rut planının dijitalleştirmenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Rut planınızı dijitalleştirerek ister tablet ister bilgisayarınızdan tek bir noktadan saha satış temsilcilerinizi ilgili müşterilere yönlendirebilir ve var olan işin durumuna göre görevler atayabilirsiniz. 
  • Ziyarete gönderdiğiniz plasiyerlerin anlık konum bilgilerine ve müşteri bilgilerine ulaşarak planlamanızı daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Teknolojiden faydalanarak yararlandığınız saha satış otomasyonunda var olan ziyaret planlama özelliği ile plasiyerleriniz için günlük, haftalık ve aylık planlama gerçekleştirebilir. Gerçekleşen, planlanan ve iptal edilen plasiyer ziyaretlerini kontrol ederek yeni ziyaret planları da  oluşturabilirsiniz.
  • Konum bilgilerine tek bir noktadan ulaşarak harita üzerinden işlem gösterimi sağlayıp süreci daha kolay takip edebilirsiniz.
  • Yaşanan herhangi bir sorunda online olarak mesajlaşarak olaya müdahil olabilirsiniz.
  • Sistemde plasiyerlerin konum bilgilerine anlık olarak ulaşarak herhangi bir sorunda en yakın satış temsilcinize ulaşarak yönlendirme sağlayabilirsiniz.

  Saha yönetim uygulaması Sales Plus olarak, rut planınının saha satışındaki önemi ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Saha  yönetim uygulamasının rut planını etkili bir şekilde oluşturmak ve takip etmede saha satış uygulamasının faydalarından ve Rut planının yönetimini etkili bir şekilde yapabilmek için doğru bir saha yönetim uygulaması seçiminin önemini vurguladık. Sales Plus’ın özelliklerinin detayları ile ilgili bilgi almak için web sitemizi inceleyebilir ya da bizlerle 0850 420 82 82 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir