• Demo Talebi
 • Plasiyerlerin Motivasyonunu Arttırmanın Yolları ve Önemi

  plasiyerlerin motivasyonunu arttırmanın yolları ve önemi

  Sektör fark etmeksizin küçük, orta ya da büyük ölçekli tüm işletmelerde çalışan motivasyonu çok önemlidir. Çalışan motivasyonunun yüksek olması, çalışma takımının genel performansını etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Nitekim çalışanların motivasyonunun yetersiz olduğu işletmeler, çalışan performansı potansiyelinden tam randıman alamayabilirler. Bu doğrultuda ’ Çalışanların motivasyonu nasıl sağlanır?’ sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Benzer durum plasiyerler için de geçerlidir. Bu yüzden saha satış otomasyonu Sales Plus olarak biz de plasiyerlerin motivasyonunu arttırma yolları ve bunun önemi ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Çalışanların motivasyonunu arttırmak için yapılması gereken işlemler ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

  Plasiyer Motivasyonunun Önemi

  Çalışan motivasyonunun önemi, günümüzdeki tüm şirketler için oldukça önemli bir konudur. Günümüz koşullarında artan rekabet ve kalifiye elemanları elde tutmanın zorluğu gibi sebeplerden ötürü çalışan motivasyonunu arttırmanın da önemi artmıştır. İş yerinin genel verimini arttırma konusunda en önemli hususlardan bir tanesi de çalışanların genel motivasyon seviyeleridir. Nitekim gününün önemli bir kısmını iş yerinde ve sahada geçiren bireyler, motivasyonları yüksek olmaları halinde işlerine olan bağlılıklarını ve verimlerini otomatikman arttırırlar. Plasiyerlerde iş motivasyonu sağlama konusunda en büyük sorumluluklardan bir tanesi de yöneticilere düşer. Yöneticilerin aldığı önlemler, yaptığı uygulamalar plasiyerlerin yaptıkları işten aldıkları sosyal ve psikolojik doyumu arttırmalarını sağlar. Şirket unsurlarının ve liderin çalışanların motivasyonu üzerinde etkisi olumlu yönde olmaması halinde, ücret arttırımı gibi maddi destekler de bir süre sonra çalışan motivasyonuna yetersiz gelmeye başlar.

  Sahada Çalışanların Motivasyonu Nasıl Arttırılır?

  Saha satış temsilcilerinin motivasyonunun önemine genel hatlarıyla değinmemizin ardından, sahada çalışanların motivasyonunu etkileyen faktörler ile ilgili detaylara geçiş yapabiliriz. Plasiyer motivasyonu için dikkat edilmesi gereken başlıca hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Plasiyerlerin Yakaladığı Başarıları Tebrik Edin

  Her çalışan, elde ettiği başarı sonrası takdir bekler. Nitekim böylelikle çalışan yaptığı işlerin ve başarıların görüldüğünü ve önemsendiğini hissedecek; işe ve kuruma olan bağlılığı artacaktır. Bu da çalışanı daha iyi işler çıkarabilmek adına ekstra motive eder. Dolayısıyla takım ya da bireysel olarak elde edilen saha satış başarıları için uygun zamanda ufak bir tebrik, plasiyer motivasyonu açısından önem teşkil eder.

  2. Plasiyerlerin Stres Seviyelerini Azaltın

  Her işin iyi, kötü yanları; stresli, keyifli tarafları olur. Bu durum saha satış temsilcilerinin yaptığı iş için de geçerlidir. Genellikle yoğun tempoda geçen çalışma saatleri, plasiyerler üzerinde anlık baskı ve stres oluşturabilir. Dönemsel olarak onlara ufak sürprizler yapmak, streslerini azaltmaya ve motivasyonlarını arttırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, ekibinizde yer alan plasiyerlerin özel günlerini hatırlayarak onları önemsediğinizi hissettirebilirsiniz.

  3. Ekip İçi Grup Çalışmalarına Önem Verin

  Saha satış çalışmaları birçok aşamadan meydana gelmektedir. Sahada plasiyerler farklı noktalara müşterilerle görüşmek üzere gitseler de, ekip aslında bir bütündür. Bu yüzden ekip içi iletişimi ve grup çalışmalarını arttırmaya yönelik faaliyetler yapabilirsiniz. İşleyiş ile ilgili yapılabilecek fikir alışverişleri, çalışanların motivasyonunu arttırabilir.

  4. Plasiyerler İçin Aktiviteler Organize Edin

  Sahada çalışanların motivasyonunu arttırmak için şirket içi motivasyon etkinliklerine önem verin. Nitekim çalışanlarla ilişki yalnızca iş bağlamında kalmamalıdır. Onlar için hafta sonu ya da hafta içi küçük etkinlikler düzenlemeniz, onları mutlu edecek, motivasyonlarını arttıracaktır. Bu kapsamda yapılan kurumsal motivasyon etkinlikleri happy hour gibi küçük etkinlikler örnek verilebilir. ;

  5. Plasiyerlere Yeni Sorumluluklar Verin

  Plasiyerlerin yaptığı işin kapsamı genişletildiğinde ve onlara daha fazla sorumluluklar verildiğinde plasiyerlerin motivasyonu artar. Bu durum onlara hem güvendiğinizi hem de saygı duyduğunuzu gösterir. Öte yandan yeni bilgiler öğrenmeleri, yeni müşterilerle çalışmaları onları daha çok motive edecektir.

  6. Plasiyerlerin Bir Konuda İyi Olma Dürtüsünü Besleyin

  Her çalışana, alanında uzman olması için üst yöneticiler tarafından yardımcı olunmalıdır. Onların yeteneklerini geliştirici önlemler, onların bir konuda iyi olma dürtülerini besleyecektir. Bu kapsamda saha satış operasyonları gerçekleştiren şirketlerde, şirket içi satış becerileri geliştirme etkinlikleri buna örnek verilebilir. Dolayısıyla onların kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeniz, çalışanların motivasyonunu arttıracaktır.

  7. Plasiyerlerin Özel Hayatlarına Saygı Gösterin

  Plasiyerleri yalnızca bir çalışan olarak değil, bir insan olarak da değerlendirmelisiniz. Onların hayatının yalnızca iş ortamından ve çalışmaktan meydana gelmediğini; aileleri ve sevdikleri ile yeterli vakit geçirmeleri gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yapılan birçok araştırma; yeteri kadar dinlenebilen, sevdikleriyle vakit geçirebilen çalışanların, iş yerinde çok daha verimli olduğunu ortaya koymuştur.

  8. Plasiyerlerin Şikayetlerini Dinleyin; Sorunlarına Çözümler Üretin

  Personel motivasyonu ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi de onları dinlemektir. Plasiyerleri dinlemek, onların sorunlarına çözüm aramak onları önemsediğinizi ve onlara saygı gösterdiğinizi gösterir. Öte yandan onların şikayetlerini ortadan kaldırmak, performanslarına da doğrudan katkı sağlayacaktır. Örneğin, saha satışında plasiyerler rapor yetersizliği konusundan şikayet edebilir. Bu durumda onların ihtiyacı olduğu raporları sağlayacak çok yönlü bir saha satış otomasyonu gerekli olacaktır. Onların kendi ellerinde olmayan aksaklıkları gidermeniz, hem performanslarını hem de motivasyonlarını arttıracaktır.

  Saha satış otomasyonu Sales Plus olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca plasiyerlerin motivasyonunun önemin ve plasiyerlerin motivasyonlarını arttırma konusunda neler yapılabileceğine dair bilgiler sunduk. Siz de sahayı tek bir noktadan yönetmek, tüm verileri tek bir tablet üzerinden yönetmek istiyorsanız, detaylı bilgi almak için 0850 420 82 82 numaralı hat üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir