Saha Satış Ekibinin Performansını Arttırma Yolları

Saha Satış Ekibinin Performansını Arttırma Yolları

Nisan 19, 2019


Saha satış operasyonları gerçekleştiren şirketlerin başarılı olmasının kilit noktalarından bir tanesi saha satış ekibinin performansını arttırıcı önlemler almaktır. Bu noktada saha satış ekibinin performansını arttırmak için yapılması gerekenler gün geçtikçe evrilebilmektedir. Biz de saha satış sistemi Sales Plus olarak, saha satış ekibinin performansını arttırma yolları ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Konuya ilgili kişiler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Saha Satış Ekip Performansını Yükseltmek İçin Yapılabilecekler

Saha satış ekibinin performansını arttırmak için satış yöneticisi olarak alınabilecek birçok aksiyon bulunmaktadır. Bu konuda yapılabilecekleri alt başlıkları halinde anlatmaya başlayabiliriz.

1) Saha Satış Ekibinin Motivasyonunu Sağlama

Saha satış yöneticisi olarak, saha satış ekibinizin performansını arttırmak için yapmanız gerekenler arasında ekibinizin motivasyonunu sağlama bulunmaktadır. Her sektörde olduğu gibi çalışanların mutluluğunu sağlama, onların motivasyonunu arttırma yollarından bir tanesidir. Bunun için yönetici olarak saha satış ekibinizle çift yönlü bir iletişim metodu benimsemelisiniz. İş sürecinde onların mutluluğunu arttıracak küçük detaylar, saha satış ekibinin motivasyonunu ve buna bağlı olarak da performansını yükseltecektir.

2) Saha Satış Ekibiniz Başarılı Olduğunda Tebrik Edin

Yöneticilerin bir kısmı, yapılan işlerin yalnızca olumsuz olanlarına ya da olumsuz yönlerine odaklanma eğilimi gösterebilmektedir. Başarısız olunan detaylar, onları iyileştirmek için elbette konuşulmalıdır. Ancak saha satış ekibiniz başarılı performanslar ortaya koyduğunda onları tebrik etmeyi de unutmamalısınız. Gerektiğinde tebrik etmek, onların saha satışı ile ilgili tatmin seviyelerini arttıracak ve onları mutlu edecektir. Nitekim, saha satış temsilcileri doğaları gereği yaptıklarının karşılığını aldıklarını görünce daha mutlu ve başarılı olurlar.

3) Saha Satış Ekibinizi Talep Oluşturan Saha Satış Teknikleri ile Donatın

Saha satış ekibiniz için düzenli olarak eğitimler organize edebilirsiniz. Şirket içi gerçekleştirilecek bu aktivitelerde, hem onlarla satış üzerine fikir alışverişi yapma fırsatı hem de onlara yeni ve güncel saha satış tekniklerini aktarma fırsatı elde etmiş olursunuz. Söz konusu teknikler, zamanla deneyim ile birleştiğinde saha satış ekibinin performansının arttığını göreceksiniz.

4) Saha Satış Ekibi İçin Doğru Rut Planı Oluşturulması

Saha satış operasyonlarında zaman, en kilit noktalardan bir tanesidir. Zamanın çok iyi kullanılması, saha satış ekibinizin performansını da yukarıya çekecektir. Bu doğrultuda rut planlarının yolda geçirilecek süreye minimizi edecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Böylelikle gün içerisinde hem her bir müşteri için daha fazla zaman ayrılabilir hem de daha fazla sayıda müşteri ile görüşme yapılabilir. Bu da genel toplamda saha satış ekibinin genel aylık performansını gözle görülür bir şekilde yükseltecektir.

5) Onlar İçin Doğru Saha Satış Sistemleri Seçin

Saha satış operasyonları sırasında, satış ekibinin en büyük yardımcısı doğru seçilmiş bir saha satış sistemidir. Fonksiyonel bir saha satış sisteminin yardımıyla, saha satış ekibinin performansı büyük ölçüde arttırılabilir. Verinin çok önemli olduğu bu çağda, saha satış ekibinin elinin altında anlık olarak veri ve bilgi takibi yapabileceği bir saha satış sisteminin olması elzemdir. Örneğin, kullanılacak saha satış sistemi üzerinden müşteri analizi, risk yönetimi, detaylı raporlara ulaşma gibi özellikler saha satış performansının artmasına yardımcı olacaktır.

Saha satış sistemi Sales Plus olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca saha satış ekibinin performansını arttırmak için neler yapılabileceğini konunun meraklıları için özetlemeye gayret ettik. Sizler için faydalı bir yazı olduğunu umar, bol satışlar dileriz.

Yorum Yap