fbpx

Gıda Firmaları İçin Saha Satış Yönetimi

Gıda Firmaları İçin Saha Satış Yönetimi

Gıda Firmaları İçin Saha Satış Yönetimi

Mayıs 29, 2020

gıda firmaları için saha satış yönetimi

 

Gıda sektörünün pek çok sektör gibi saha satış yönetimi konusunda zorluk yaşayan sektörlerden biri olduğunun farkındayız. Ürün skalasının genişliği, barkod makinası ile çalışmak durumunda kalmak gibi birçok alanda gıda firmalarının hayatını kolaylaştıracak ipuçlarını bu haftaki blog yazımızda sizinle paylaşacağız.

Gıda Firmaları Plasiyeri Nasıl Yönetir?

Gıda firmaları özellikle de ithalat yapıyorsa plasiyeri yönetmesi zorlaşır. Merkezden uzaklaşan plasiyere bilgi aktarımı yapmak ya da plasiyerin bilgi aktarması yurt içindekinden daha zor hale gelir. Bu yüzden manuel olarak plasiyerin yönetilmesi yöneticiyi de plasiyeri de zorlar.

Gıda Firmaları Saha Satış Otomasyonunu Nasıl Kullanır?

Gıda firmaları için saha satış otomasyonu kullanmanın faydalarını yazımızın bu kısmında aktarmak istedik. Bu faydaları sizinle şöyle paylaşabiliriz;

Ürün Stok Durumunu Kolay Kontrol Edebilme: Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle ithalat durumunda stok durumu kontrolü yapmak büyük önem taşıyor. Stok takibi yaparak müşteriye satış yapılıp yapılmayacağına dair bilgi verilebilir. Eğer stokta ürün yoksa üretime başlanabilir. Böylece teslim tarihi açısından müşteri memnun edilir.

Plasiyerle İletişim Halinde Kalma: Plasiyerler merkezden uzaklaşırken onlarla iletişim kurmak da zorlaşır. Telefon gibi aracılarla iletişim kurmak her zaman sağlıklı olmayabilir. Online mesajlaşma ve anlık takip ile plasiyer her an kontrol altında tutulabilir. İletişimde aksaklık yaşanmaz.

Ürün Çeşitlerini Eksiksiz Aktarma: Gıda ürünleri geniş ürün skalasına sahip ürünlerdir. Örneğin aynı çikolatanın fındıklısı ya da antep fıstıklısı olabilir. Bu da pek çok ürün anlamına gelir. Plasiyer bu ürünleri müşteriye eksiksiz aktarmada manuel bir sistemle sıkıntı çekebilir. Fakat saha satış yönetimi sistemi ile bütün ürünler aktarılabilir.

Barkod Konusunda Kolaylık: Barkod makinasının yaptığı işi saha satış otomasyonu ile yapmak plasiyeri ekstra bir makina taşıma zahmetinden kurtarır.

Sanal Pos: Sanal pos ile plasiyer kolayca ödeme alabilir ve böylece zamandan tasarruf eder.

Konum Takip Özelliği: Plasiyerin saha içindeki durumu görüntülenebilir. Böylece verimlilik açısından plasiyer değerlendirilebilir.

Gıda firmanız için saha satış otomasyonu kullanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve saha satış yönetimini kolay hale getirebilirsiniz.

Yorum Yap