Başarılı İşletmelerin Sahip Olduğu Finansal Özellikler

başarılı işletmelerin sahip olduğu finansal özellikler

Başarılı İşletmelerin Sahip Olduğu Finansal Özellikler

Mayıs 08, 2020

başarılı işletmelerin sahip olduğu finansal özellikler
Başarılı işletmeler saha yönetiminde başarılı olduğu gibi finansal özellikler bakımından da başarılıdır. Finansa yönelik takibi sağlamak, tahsilatları kontrol etmek, çalışan verimliliğini izlemek ve stok durumunu takip ederek yatırım yapmak gibi pek çok olay finansal başarıyı, dolayısıyla da firma olarak başarıyı beraberinde getirir. Gelin, birlikte başarılı şirketlerin sahip olduğu finansal özellikleri inceleyelim.

1. Finansal Analiz, Kontrol ve Finans Planlaması Yapmaları

Finans konusunda firmanın geçmişine ait verilere ulaşmak ve bunları analiz etmek firmanın güçlü bir hale gelebilmesi için önemli olan adımlardan biridir. Bu finans planlamasını da etkileyen bir adımdır. Saha satış otomasyonları bu noktada verileri saklayarak ve aylık analizleri sunarak finans konusunda yardımcı bir el haline dönüşüyor.

Firmanın uzun süreli planı, amaç ve hedefleri doğrultusunda finans planlaması yapılabilir. Böylece finans durumu uzun süreli olarak belirlenebilir.

2. Doğru Fiyatlama Yapmaları

Hizmetlerin fiyatlanması son derece önemlidir. Fiyatlar sonucunda kar oranları değişir. Fakat müşteriyi memnun ederek fiyatlandırma yapmak da oldukça önemlidir.

3. Nakit Akışını Takip Etmeleri

Fatura ve tahsilat da bir işletmede takip edilmesi gereken önemli olaylardandır. Satıştan sonra faturaları kesebilmek, tahsilatın ortalama kaç günde gerçekleştiği gibi süreçlerin takibi saha satış otomasyonları ile daha kolay hale gelir.

Tüm bu nakit akışını göz kararı olarak belirlemektense sonuçların canlı verilerle göz önünde durması işletmenin başarısını arttırıyor.

4. Brüt Karı Takip Etmeleri

Brüt kar gelir tablonuzda sürekli olarak kontrol etmeniz gereken bir kalemdir. Aylık brüt kar takibi yapmak bazı problemlerin erken tespit edilip erken çözüme ulaşmasını sağlar. Müşteri ile geçirilen saat gibi verilerin takibini yapabilirseniz bu brüt kardan daha fazla veri elde etmenizi sağlar. Müşteri analizi yapmak bunun için önemlidir. Saha satış otomasyonları bunu sizin yerinize yaparak net veriler elde etmenizi sağlar.

5. Satış Tahsilat Sürelerini Takip Etmeleri

Müşterilerinizin ödeme yaptığı süreleri takip etmek önemli noktalardan biridir. Geç ödeme yapan müşterilerin hem takip edilmesi güçleşir hem de finansal açıdan olumsuz etki eder. Aylık olarak müşteri bazlı hesap yapmak bu konuda oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırır. Saha satış otomasyonları bu takibi yapmanızı kolaylaştırır.

6. Sermayeyi Dikkatli Harcamaları

İşletmeye ait olan sermayenin kullanımı verimliliğin işaretlerindendir. Alacak ve stok işlemlerine güvenerek ilerlemek sorunlara yol açabilir. Tahsilat takibini doğru yapmak ve stok ürüne fazla para harcamamak önemlidir. Bunun için iyi bir stok analizi yapılmalıdır. Saha satış otomasyonları stok takibi yapmanızı kolaylaştırır.

7. Çalışan Başı Müşteri Verimliliğini Denetlemeleri

Çalışan önemli bir gider kalemidir. Bu yüzden saha satış personellerinin verimliliği doğru ölçümlenmelidir. Saha satış otomasyonları saha satış personellerinin saha satışında geçirdiği süre gibi pek çok veriyi toplamanıza yardımcı olur. Böylece çalışan ve müşteri verimliliği sorununu çözebilirsiniz.
Finans zorunlu ve sıkıcı bir iş değildir. İşletmenizi yürütmeniz için gerekli ve faydalı bir aracıdır. Saha Yönetim Uygulaması Sales Plus, bu işin takibini yapabilmenizi daha kolay hale getirir. İşletmenizde Sales Plus’ı kullanarak başarılı bir işletme olmak için 0212 871 40 50 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yap